پرسش و پاسخ هایی در خصوص Baseline در پریماورا

خط مبنا یا Baseline قابلیتی مفید در نرم افزار پریماوراست . در این مورد نکاتی هست که بنظرم خوب اومد تا به صورت مکتوب و حالت پرسش و پاسخی اینجا بیارم :

 1. کارکرد اصلی خط مبنا چیست؟
  ثبت وضعیت و یا در واقع عکسی از برنامه زمانبندی پروژه در مقاطع زمانی مختلف از پروژه که از اونها در محاسبات EVM  و نیز مقایسه برنامه های مختلف زمانبندی بهره میگیریم.
 2. Baseline گرفتن از پروژه چه مواقعی انجام میشه ؟
  قاعدتا از برنامه زمانبندی پروژه پس از نهایی شدن و قبل از Actual  کردن اون ، بیس لاین میگیریم . ممکنه پس از اون هم به دلایل مختلف (توافق با کارفرما مثلا برای بیس لاین هر 3 ماه یکبار از پروژه و یا هنگام تغییرات زیاد ناشی از توافقات یا Force های احتمالی در برنامه زمانبندی پروژه) از پروژه بیس لاین بگیریم.
 3. حداکثر تعداد خط مبناهایی که برای هر پروژه میتوان گرفت به چه میزانه ؟
  تعداد مذکور در قسمت Data Limits  از منوی Admin preferences  قابل تعیینه.
 4. روال کلی بیس لاین گرفتن از پروژه چگونه هست؟
  بطور کلی و خیلی خلاصه ، ما با منوی Project کار داریم . با Maintain Baselines  از پروژه عکس میگیریم و با Assign Baseline  اون عکس رو به آلبوم پروژه اختصاص میدیم !!!
 5. چند نوع Baseline در پریماورا داریم و تفاوتشان در چیست ؟
  در دسته بندی کلی میشه گفت 2 نوع . Project Baseline  و User Baselines .
  Project Baseline همونیه که در محاسبات EVM ازش استفاده میشه . در واقع همون بیس لاین ی که اگه پروژه نداشته باشه، Schedule percent Complete برای Summary های برنامه Rollup  نمیشه !!!! البته باید گفت اینکه این بیس لاین برای این محاسبات به کار گرفته بشه (حالت پیش فرض نرم افزار) یا نه، در زبانه Settings پایین صفحه Project قابل تغییره .
  User Baselines هم برای کارکرد بعدی بیس لاین ها یعنی مقایسه برنامه های مختلف زمانبندی هستن. مقادیر فیلدهای مربوط به اونها، همونهایی هستن که در ستون های BL1 ، BL2 و BL3 میتونیم ببینیم.
 6. Baseline  ها رو میشه حذف کرد ؟
  وقتی که مثلا ما تعریف کردیم 20 تا بیس لاین برای هر پروژه بتونیم بگیریم، خب چکاریه که بخواهیم بعضی ها رو حذف کنیم . ولی خب اگه خواستیم این کار رو بکنیم در Maintain Baselines میشه Delete  شون کرد. البته یه نکته و اون اینکه بیس لاین های فعال User Baselines (یعنی Primary , Secondary و Tertiary ) قابل پاک شدن نیستن.
 7. میشه Baseline رو تبدیل به پروژه کرد ؟
  بله . این کار رو میتونیم با گزینه Restore در پنجره Maintain Baselines انجام داد. با این کار بیس لاین رو به پروژه ای دیگه در همون EPS  پروژه اصلی تبدیل میکنیم.
 8. وقتی پروژه رو Export میکنیم، بیس لاین ها همراهش منتقل میشن ؟
  هم بله و هم خیر !!! در رویژن های قبلی نمیشد . راه حلش هم اینه که بیس لاین رو تبدیل به پروژه کنیم و همراه فایل اکسپورت شده خود پروژه در سیستم دیگه ایمپورت کنیم . بعد Import کردن هر دو پروژه، پروژه ای که در اصل بیس لاین بود رو بعنوان بیس لاین پروژه اصلی قرا بدیم (چجوری؟ میشه سوال بعدی!!!) . در رویژن های جدید میتونیم این کار رو با Export  کردن پروژه در قالب XML انجام بدیم . قابل XML بر خلاف XER  هم میتونه بیس لاین رو همراه خودش داشته باشه و هم Layout  ها رو .
 9. چطور میتوان پروژه ای رو تبدیل به بیس لاین یک پروژه دیگه قرار داد ؟
  موقع انجام Maintain Baselines نرم افزار از ما میپرسه میخای یه کپی از پروزه حاضر رو بعنوان بیس لاین بگیری و یا اینکه یه پروژه دیگه رو به یه بیس لاین جدید از پروژه بازمون تبدیل بکنی ؟ این دو سوال بصورت زیر در پنجره Add New Baseline  از ما پرسیده میشه :
  -Save a copy of the current project as a new baseline
  -Convert another project to a new baseline of the Current project
  نکته پایانی اینکه همه پروژه ها رو نمیشه تبدیل به بیس لاین کرد . اون پروژه هایی چنین قابلیتی دارن که اولا خودشون بیس لاین نداشته باشن و ثانیا وقتی به نرم افزار میگیم Convert بکنه، اون پروژه باز نباشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *